Małopolskie Targi Książki – „Dziedzictwo zapisane lokalnie”. Celem wydarzenia jest przybliżenie szerokiej publiczności ostatnich (opublikowanych w latach 2015-2020) małopolskich pozycji wydawniczych, których tematyką jest szeroko pojęte dziedzictwo widziane z perspektywy lokalnej: dziedzictwo zapisane oddolnie tj. przede wszystkim
z inicjatywy i przez przedstawicieli społeczności lokalnych – bezpośrednich depozytariuszy dziedzictwa. Małopolskie Targi Książki będą jednym z głównych wydarzeń tegorocznej Ogólnopolskiej Inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2020. Wyznając i realizując ideę partycypacyjnych podejść do dziedzictwa, według których wszyscy jesteśmy depozytariuszami dziedzictwa (dziedzictwo w działaniu) pragniemy zachęcić Was Autorów, czyli praktyków działających w swoich własnych regionach: regionalistów, lokalnych liderów, pracowników lokalnych instytucji kultury, twórców, dokumentalistów, archiwistów, animatorów, członków lokalnych organizacji i stowarzyszeń, kolekcjonerów, pasjonatów, zwykłych-niezwykłych mieszkańców do zaprezentowania własnych publikacji.
Bardzo często te przedsięwzięcia tworzycie własnym sumptem jako działania prawdziwie obywatelskie. Tych Waszych/Naszych publikacji nie można łatwo znaleźć na półkach księgarni, a przecież to one – obok głównego nurtu bibliografii tzw. fachowej – są wyrazem świadomości i odpowiedzialności za dziedzictwo najbliższe. Ponadto zależy nam na podkreśleniu różnorodności kulturowej dziedzictwa Małopolski dlatego chcemy aby na targach znalazły miejsce również te pozycje książkowe, które traktują o dziedzictwie wspólnot mniejszościowych (narodowych, etnicznych, religijnych) oraz o dziedzictwie historycznej małopolskiej krainy wykraczającej swym obszarem poza dzisiejsze granice województwa małopolskiego.
Czekamy zarówno na książki, monografie, albumy, tematyczne katalogi, pamiątkowe kroniki, pamiętniki, tomiki poezji, wspomnienia, biografie jak i wszelkie inne formy dedykowane naszym małym ojczyznom i ich mieszkańcom. Niech te lokalne skarby często pozostające w cieniu tzw. głównego (akademickiego, eksperckiego) nurtu dziedzictwa trafią do szerokiego grona odbiorców. W związku z sytuacją w jakiej się obecnie znajdujemy, targi przeniosą się w większości do Internetu i przyjmą formę rozmów o książkach z ich autorami, których zapytamy m.in. o to jaka była ich droga do własnego dziedzictwa zapisanego lokalnie. Koordynatorem ogólnopolskim Europejskich Dni Dziedzictwa jak co roku jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Pomysłodawcą i organizatorem Targów jest Fundacja Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS. Tegoroczna Inauguracja organizowana jest przez Fundację Horyzont360 wraz z Fundacją Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS, Narodowym Instytutem Wolności, Małopolskim Centrum Kultury „Sokół”, Gminą Gródek nad Dunajcem, Firmą Wiśniowski oraz Hotelem Heron sp. z o.o. S.K. Partnerami wydarzenia są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Działaj Lokalnie, Kultura w Kwarantannie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gródku nad Dunajcem.
Patronaty honorowe:
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Marszałek Województwa Małopolskiego
Polskie Towarzystwo Ludoznawcze
Rejestracja Autorów/Autorek jak również informacje dotyczące Małopolskich Targów Książki dostępne są na stronie internetowej: https://targidziedzictwozapisanelokalnie.pl/
Możecie Państwo również uzyskać szczegółowe informacje bezpośrednio przez e-maila: