Fab Lab

Sądecka Izba Gospodarcza
w partnerstwie z
Fundacją Horyzont360

w okresie od 1 lipca 2024 do 30 czerwca 2026 roku
realizuje projekt pn. Utworzenie innowacyjnej przestrzeni kreatywnej typu: Fab Lab dla Subregionu Sądeckiego.

Nr projektu: FEMP.05.04-IP.01-0291/24

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu: Fundusze europejskie wspierające infrastrukturę społeczną,
Działanie: Infrastruktura szkoleniowa,
Fundusz: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Całkowita wartość projektu: 7 286 635,28 PLN
w tym:
Dofinansowanie UE: 6 192 038,82 PLN
Wkład własny: 1 094 596,46 PLN

Projekt wdrażany jest w partnerstwie międzysektorowym – Sądecka Izba Gospodarcza (instytucja otoczenia biznesu) oraz Fundacja Horyzont360 (organizacja pozarządowa).

Głównym celem projektu jest zapewnienie dostępu do przestrzeni kreatywnej typu FabLab dla dzieci i młodzieży, studentów oraz osób dorosłych zamieszkujących obszar Małopolski w szczególności obszar NUTS3: nowosądecki chcących rozwijać swoje pasje oraz edukować się w obszarze nowych technologii, przemysłu 4.0, mediów i in. poprzez stworzenie FabLabu w dwóch filiach w Nowym Sączu i Wielogłowach w okresie realizacji projektu.

FabLab jest to ogólnodostępne i niekomercyjne miejsce wyposażone w narzędzia tradycyjne oraz sterowane cyfrowo niezbędne dla każdego aspektu procesu rozwoju technologii i innowacji oraz wytwarzania. Począwszy od projektowania, do testowania, naprawy, monitorowania, wytwarzania, tworzenia dokumentacji.

FabLab filia w Wielogłowach to warsztat wyposażony w urządzenia do cyfrowej fabrykacji (digital fabrication) takie jak drukarki 3D, plotery, wycinarki cyfrowe, a także w narzędzia ręczne, zaś filia w Nowym Sączu to przestrzeń do projektowania, tworzenia nagrań audio / video, podcastów czy obróbki zdjęć i filmów. W FabLabie projektuje się, majsterkuje i buduje różne przedmioty. Dzięki dostępności wielu narzędzi oraz materiałów można tu zrealizować praktycznie dowolny pomysł.

W filii w Wielogłowach powstaną pracownie:

  • Strefa robotyzacji i kreatywności wielopoziomowej
  • Strefa Druk 3D
  • Strefa elektroniki
  • Strefa szycia
  • Strefa DesignThinking
  • Strefa prototypowania (modelarnia).

W ramach folii w Nowym Sączu tworzone będą :

  • Strefa grafiki i fotografii
  • Strefa Video-Podcast
  • Studio audio.

Odbiorcami projektu są: dzieci i młodzież, studenci, osoby dorosłe.